Glacier National Park-Amerika

 

Evet arkadaşlar bu yazımda Work and Travel maceramdan bahsedeceğim. Yapmak isteyenlere, yapmayı düşünenlere bir yol olması dileğiyle..

Ben çıktığım bu macerada şehir kalabalığından ,stresinden uzak Montana’da bulunan bir doğa parkında çalışmayı tercih ettim. Telefonun çekmediği, internetten dahi mahrum kaldığınız bir park..

Belki kulağınıza korkutucu gelebilir ama bu durumun öyle güzel artıları vardı ki.. En önemlisi anı yaşamayı öğretti. Aslında telefona ve internete bağımlı yaşarken kaçırdığımız bir çok şeyi fark ettirdi. Şehre arabayla 3 saat uzaklıkta muhteşem bir doğa parkı..

Bir zaman sonra tek korkunuz doğa yürüyüşlerinde ayı görmek oluyor ve güzel manzaralar için kilometrelerce yürüyebiliyorsunuz. Gece olunca yere yatıp yıldızları izleyebileceğiniz hatta Mars’ı dahi görebildiğiniz muhteşem bir gökyüzü görme imkanını yakalarken dağlara tırmanarak çok güzel manzaralar karşısında büyülenebiliyorsunuz. Şehirden uzak muhteşem arkadaşlıklar adeta bir aile kuruyorsunuz kendinize. Belki orada 3-4 ay çalıştıktan sonra bir daha birbirinizi hiç görmeyeceğiniz insanlarla öyle güzel anılar biriktiriyorsunuz ki kelimelerle ifade edemediğim bir his.. Bir çok ülkeden bir çok arkadaş edinme fırsatı ve o ülkelerinde kültürlerini öğrenme imkanı yakalıyorsunuz.

Çalışma hayatıma gelecek olursam mutfak çalışanı olarak başladığım bu macerayı Garson yardımcılığı(Server Assistant) yaparak daha da süsledim 🙂 Benim gittiğim yerde beş iş seçme imkanınız vardı Housekeeping, Kitchen Worker , Server Assistant , Front Desk ve Cashier

Şimdi bu işleri sizin için kısaca karşılaştıracağım arkadaşlar artık tercihi size bırakıyorum.

Housekeeping

İngilizceniz kötüyse ama mülakatı geçebilmiş iseniz bu işte çalışabilirsiniz.

Müdürünüz size belli odalar veriyor ve o odaların temizliğinden sorumlusunuz bunun için de tuvalet temizliği de dahil olabilir. Tek artınız tip yani bahşiş alıyor olmanız ama bu durumda çalıştığınız otele göre değişir. Benim çalıştığım otel de çok fazla tip bırakılmıyordu odalara. Ve istediğiniz kadar çalışabileceğiniz bir ortam yoktu tüm Housekeeper arkadaşlarım saatlerin azlığından şikayetçiydi ve çalışırken tek başınıza olduğunuz için dilinize katkı sağlıyacak bir ortam olmuyor. Benden tavsiye bu işi tercih etmeyin 🙂

Kitchen Worker

Müşterilerle birebir iletişimde olmadığınız ama bir ekiple çalıştığınız için ingilizceniz orta seviye de olması gerekiyor.

Amerika’da ki ilk mesleğim. Kesinlikle her insanın Amerika da bir mutfakta çalışmasını tavsiye ediyorum. Onca strese rağmen bu kadar eğlenceli bir ortam olamaz tam bir ekip işi ve muhteşem bir ortam. Bu işte bahşiş yok arkadaşlar çalıştığınız saat kadar kazanıyorsunuz ama saat sıkıntınızda olmuyor en çok saati alanlar mutfak çalışanları idi. Ve bir kültür öğrenme şansınız oluyor Amerikan Mutfağı..

Server Assistant 

Bu işte çalışıyor olabilmeniz için ingilizcenizin çok iyi seviye de olması gerekiyor.

Bence en güzel ve en kazançlı iş. Müşterilerle birebir konuşma imkanınız olduğu için ister istemez ingilizcenize çok katkısı oluyor arkadaşlar. İlk bu işe başlarken acaba ingilizcem yeter mi? Ya müşteriler bir şey söyler de anlamazsam? diye bir düşüncem olsa da üstesinden gelmeyi başardım. Aynı zaman da bu iş en fazla tipi olan iş arkadaşlar.

Front Desk

Müşterilerle birebir iletişim de olduğunuz için ingilizce seviyenizin çok iyi olması gerekiyor. 

Resepsiyon da müşterilerle ve telefon da konuştuğunuz müşterilerin sorunlarını cevapladığınız bir iş. Tip yok ve saat sıkıntısı yaşayabileceğiniz bir meslek.

Cashier

Müşterilerle birebir iletişim de olduğunuz için ingilizce seviyenizin çok iyi olması gerekiyor. 

Otelin gift shop’ında çalışıyorsunuz bu işte de tip yok. Saatlik kazanıyorsunuz arkadaşlar.

 

 

 

 

Glacier National Park-Amerika” için 5 yorum

  1. Work and travel’a giderken dil seviyeniz nasıldı,work and travel’a ne kadar verdiniz orda aylik kac dolar kazandiniz ve sizce neden gidilmeli bunlari cevaplarsaniz cok mutlu olurum:)

    1. Üniversitede hazırlık okuduğum ve bölüm dilim ingilizce olduğu için ingilizce seviyem kötü değildi. Konuşma kısmında pratiğe ihtiyacım olduğunu düşünüyordum work and travel bu ihtiyacımı giderdi. Saatlik 9 dolar kazanıyordum mesai de saatlik 13,75 dolar oluyordu. Kazancınız çalışma saatiniz ile doğru orantılı. Farklı yerler görmek, dilini geliştirmek, farklı milletlerden arkadaş edinmek,farklı kültürler öğrenmek ve maddi olarak kazanç sağlamak için gidilebilir 🙂

  2. Selam,
    Benim merak ettiğim bir konu var da sormak istedim Amerikan mutfağında Mac &Cheese diye bir yemek var. Hiç denediniz mi acaba 😁

    1. Selam, Amerikan mutfağının olmazsa olmazı.. Mac&Cheese Antepli bir arkadaşımızın mutfaktaki Amerikalılardan çok daha hızlı ve lezzetli yaptığı bir yemek çeşitidir benim için 😀

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir