Renklerin Dili

Özellikle Web ve Mobil projelerimi geliştirirken renklere çok dikkat eder ve kullandığımız renklerin projeye bambaşka bir hava kattığını düşünürüm. Bu nedenle böyle bir yazı yazmaya karar verdim. Sosyal yaşantınızda ve projeleriniz de bir yol göstermesi dileğiyle..

 

 • Renklerin iletişimde toplumsal, kültürel, sosyal ve siyasal anlamları farklıdır. Renkleri tek tek algıladığımızda, kendilerine özgü ayırıcı değerleri, özellikleri vardır.
 • Bu özellikler yan yana olunca farklı simgeler ortaya çıkar. Renklerin kullanımı dönemden döneme, inançtan inanca, kültürden kültüre ve mekandan mekana, göre değişiklik gösterir.
 • Renkler nesneye biçim veren temel unsurlardan biridir. Renklerin anlamı, simgesel içerikler taşır.

Örneğin;Beyaz gül, saf ve arı duyguları. Kırmızı gül, aşkı, tutkuyu. Sarı gül, özlem ve ayrılık belirtisidir. Pembe sevgiyi, yeşil umudu, açık mavi inancı, koyu mavi sadakati, leylak alçak gönüllüğü temsil eder.

Giysilerde

Kırmızı enerjik, dışa dönük ve harekete hazır olma hissi verir. Turuncu, cesur, maceracı ve kendine güvenen insan tipini çağrıştırır. Sarının entelektüel bir görünüm verme özelliği vardır. İnsanları yönetmeye ve onları hükmetmeye olan ilgiyi gösterir. Yeşil dinlendirici, yatıştırıcı, dengeleyici bir atmosfer yaratır. Mavi, düzen ve uysallığın ifadesidir. Mor kendine güven ve özgürlük duygularını dile getirir. Kahverengi giymek bir yere bağlı olma, gelecek için sağlam ilişkiler kurma isteğini gösterir. Sürü psikolojisine sahip ve özgüveni zayıf insanların rengidir.

 

Şimdi renkleri tek tek ele alalım..

KIRMIZI

 • Kırmızı iştahı açar. O yüzden dünyadaki gıda firmalarının hepsinin logosu kırmızı. Tansiyonu yükseltir ve kan akışını hızlandırır. İnsanlar kırmızı fonlu mekanlarda zaman kavramını kaybetmeye başlıyorlar ve  uykusuzluk yaratabiliyor. Kırmızı doğa içinde en dikkat çekici renklerden birisi olmasına rağmen, yakından kolaylıkla fark edilebilirken, uzaktan daha zor ayırt edilmektedir.Polis otolarının üzerindeki ışıkların yarısı mavi, yarısı kırmızıdır. Bunun nedeni de lambanın kırmızı sayesinde yakından, mavi sayesinde de uzaktan fark edilebilmesidir.

YEŞİL

 • Kasaplar, dükkânlarında kırmızıyı kullanırken, yeşili hiç kullanmazlar. Yeşil vejetaryenliği temsil eder.Yeşil belki de doğanın kendisidir. Yeşil güven verir. O yüzden bankaların logolarında en çok tercih ettikleri iki renkten birisidir. Yaratıcılığı körükler. Rahatlatıcı ve sakinleştiricidir. Renklerin gözdeki kimi sinir hücrelerini kısa süreli öldürdüğünü gözlemişler. (Burada öldürmeden kastedilen yok etme değil, kısa süreli devre dışı bırakma). Renkler, bakıldığında bu iki tür hücreden birini öldürüyorlar. Kimi renklerin ise bu iki tür hücreyi birden öldürdüğü görülmüş. Yeşil bunlardan bir tanesi. Yeşil uzun süreli bakıldığında gözdeki iki hücreyi birden öldürüyor ve başka tarafa baktığınızda diğer renkleri algılama şansınız yok oluyor. O yüzden yeşil rengin araba göstergelerinde pek kullanılması tavsiye edilmez. (VW Polo,Renault Broadway yeşil göstergelere birer örnek olabilir.) Gece göstergeye baktıktan hemen sonra gözünüzü yola çevirdiğinizde kısa bir süre farklı renkleri algılayamazsınız. Karşıdan gelen farların geçtikten sonra bir süre görmeyle ilgili zorluk çekmemiz de buna bağlanabilir. Bir bilimsel araştırmaya göre insan gözünün mavi ile yeşile uzun süre bakamadığı sonucu ortaya çıkmıştır. 

KAHVERENGİ

 • Dünyadaki fastfood restorantların hepsinin sandalyeleri ve masaları Kahverengi, duvar boyaları ise kahverengi-şampanya-pembe karışımıdır. Hiç bir fast-foodcunun duvarını beyaz göremezsiniz. “Çabuk yiyin! Çabuk gidin!” mesajı vermek içindir. Kahverengi aynı zamanda teklifsiz, rahat bir renk olarak kabul edilir. Gazetecilere tavsiye edilecek bir renktir. Karşınızdakinin kendisini resmiyetten uzak daha rahat hissetmesini ve açılmasını sağlar. Örneğin tüm ünlüleri rahatlıkla konuşturmasıyla tanınan, ünlü televizyoncu Larry King, televizyonda her seferinde kahverengi kravatlar ve ceketler giyer.  40’lı yıllardan bu yana Avustralya’da kahverengi üç parça takım elbise üretilmiyor. Kahverengi toprak rengidir ve diğer insanların arasında kaybolup gidersiniz. İş görüşmelerinde, profesyonel toplantılarda sakın kahverengi giymeyin.

SİYAH

 • Siyah, gücü ve tutkuyu temsil eder. Hırsın da bir ifadesidir. İş görüşmelerinde sorarlar: “Şirketimiz işe başladığınızda size bir araba verecek, ne rengi tercih edersiniz?” ‘Siyah’ cevabını verirseniz şirket hırslı yükselmeyi isteyen bir eleman geliyor diye düşünür. Siyah konsantrasyonu en çok getiren renktir. Einstein konsantre olabilmek için perdeleri siyah, gün ışığı olmayan bir odaya girer ve öyle düşünürmüş.

SARI

 • Sarı geçiciliğin ve dikkati çekiciliğin ifadesidir. O yüzden tüm dünyada taksiler sarıdır. Dikkat çeksin ve geçici olduğunu bilsinler diye. Araba kiralama firmaları logolarında hep sarıyı kullanırlar.  O yüzden dünyada hiçbir banka ambleminde, bildiğimiz sarıyı kullanmaz. (Portakal ve bronz ya da bakır kimi zaman yer alabilir.) Paranın geçici değil, kalıcı olmasını isterler. “Parayı yatırın ve unutun lütfen” demenin bir yoludur bu. Ülkemizde (belkide tüm dünyada) sarı rengi kullanan tek banka Vakıfbank’tır. Sembolizmde sarı; geçiciliği, ölümü hatırlatır. Sarı odalarda çocukların daha çok ağladığı, büyüklerin daha sinirli oldukları tespit edilmiş. İlginçtir bir çok hayvan öfkesini göstermek için kırmızıdan çok sarıyı kullanır. Sinirlendiklerinde renkleri sarıya dönüşür. En az pigmentle yaratılan renk olduğu için tabiatta en çok rastlanan renklerden biridir.

PORTAKAL RENGİ

 • Portakal rengi, çabuk dikkat çeker. Eğer bir ürün ve markada ise bu ürün herkes için imajını verirsiniz. İnsanlar o kapıdan içeri rahat girebileceklerini hissederler. Portakal rengi bulunduğu grubu sayıca çok gösterir. 1974 dünya kupasında Hollanda milli takımının başında olan Ernst Happell “Bu turuncu formalarla biz sahada rakip takımdan daha fazla sayıda görünüyoruz” demişti. Gerçekten de bayraklarında turuncu renk olmamasına rağmen, kraliyet rengi olduğu için hep portakal rengi formalarıyla sahaya çıkarlar ve televizyon görüntülerinde daha kalabalık görünürler.

MAVİ

 • Sakin. Tansiyonu düşürür. Mavi taşların, firuzenin kanın akışını yavaşlattığına inanırlar. Batı’da bu sakinleştirici etkisi yüzünden intiharları azaltmak için köprü korkuluklarını maviye boyarlar. Amerika’da bir ilkokulun duvarlarını beyaz ve portakal renginden, maviye çevirmişler, çocukların notlarının yükseldiğini ve yaramazlıklarının azaldığını tespit etmişler. Mavi ve özelikle lacivert kozmik bir renk olarak kabul edilir; sonsuzluğu, otoriteyi ve verimliliği çağrıştırır. O yüzden dünyadaki firmaların yarısından fazlası logolarında maviyi kullanırlar. Bankaların logolarında ve imaj oluşturmada en çok kullandıkları iki renk mavi ve yeşildir. Maviyle büyüklüklerini, yeşille güvenilirliklerini vurgularlar. Yeşil ve mavi sağlamlığın habercisidir. Mavi, yeme içgüdüsünü azaltan bir renktir. O yüzden bu fast-food zincirleri içeride mavi hiçbir şey kullanmazlar. Tüm diyet ürünler mavi yazı ve logo kullanırlar. Süt ve süt ürünleri de sağlıklı şişmanlatıcı olmadıklarını anlatmak için maviyi ve yeşili tercih ederler.

PEMBE

 • Pembe giyenlere, hizmetlerinden dolayı ödeme yaparken kendimizi daha rahat hissettiğimizi tespit etmişler. Bir grup deneğe çeşitli renklerdeki kurabiye kutularını gösterip, “Sizce en iyi   kurabiyeler hangisinde?” sorusu sorulduğunda çoğunluğun pembe kutuda en lezzetli kurabiyelerin olduğunu düşündükleri görülmüş. O yüzden çikolata ve kurabiye kutuları pembe-eflatun arası bir renkte seçilir.

MOR

 • Mor, nevrotik duyguları açığa çıkardığı, insanları bilinç altında korkuttuğu tespit edilen bir renk. Birçok intihar vakasında insanların tüm eşyalarının mor olduğu gözlenmiştir.

GRİ

 • Gri, gözün en rahat ayırdığı algıladığı renklerden biridir. Diplomatik ve ağır bir renktir ama hareketsizliği, yavaşlığı ve ciddiyeti temsil eder. Silahlı Kuvvetlerde her yeri griye boyarız. Kapılar, kaloriferler; Devlette de her şey gridir. Puslu belirsiz bir hava gibi yaratıcılığı öldürdüğü öne sürülür. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir